Cabaretier Kees Torn houdt het na zijn negende theaterprogramma, Loze Kreten, voor gezien
Met zijn programma Loze Kreten sluit Kees Torn zijn carrière af. ‘De negende is mijn laatste. Net zoveel als de symfonieën van Beethoven. Het is welletjes. Ik stop ermee’. Op vrijdag 20 april is hij in de Hanzehof.
Ter gelegenheid van zijn naderende afscheid is de DVD-oeuvre-box Een ommetje met Kees Torn verschenen.
De 9 theaterprogramma’s van Kees zijn nooit op televisie uitgezonden, zijn liedjes niet eerder verzameld op een eigen CD. De DVD-oeuvre-box kan gerust een unieke uitgave genoemd worden. Een ommetje met Kees Torn bestaat uit welgeteld 9 DVD's met alle voorstellingen, een CD met een selectie van zijn mooiste liedjes en een aantal leuke extra's.
Op maandag 13 februari was Kees Torn te gast bij Kunststof Radio. Bijna een uur lang, een sterk gesprek over Kees' leven, met fijne liedjes tussendoor. Luister hier de uitzending terug.
Kees Torn won in 1994 zowel de jury- als de publieksprijs van het 16e VARA Leids Cabaret Festival. De jury prees Kees destijds om zijn Louis Davids-achtige subtiliteit. Critici vergeleken hem met drs. P., Tommy Cooper, Hans Dorrestijn en zelfs tv-detective Columbo. Tijdens de finale van het 34e VARA Leids Cabaret Festival is de cirkel rond en wordt zijn volledige werk gepresenteerd op DVD.
Een blommetje in z’n hol
Tijdens de finaleavond van het VARA Leids Cabaret Festival wordt de DVD-box op een bijzondere manier gepresenteerd. Bevriende cabaretiers als Erik van Muiswinkel, Mike Boddé, Onno Innemee en Katinka Polderman brengen een ode aan Kees. Onder de titel Een blommetje in z’n hol vertolken zij ieder op een unieke manier hun favoriete nummers van Kees.
Kees Torn heeft zijn halve leven aan het theater gegeven, iedere zomer nieuwe liedjes, woordgrappen en teksten geschreven, en nu is het tijd voor de natuur, de wetenschap en de liefde.
Kees Torn voor wie hem niet kent.
Intelligente rijmschema’s, knappe teksten, taalvirtuoos, zingende puntdichter van gepolijste liedjes die volop profiteren van een onuitputtelijke woordkeus, een fragiel gebouwde, rommelige man, gedoseerde meligheid, traagste cabaretier, engagement van de microkosmos, onbenullig en geraffineerd, kolderiek, puntig keuvelen, studentikoze rijmer, rare kwibus, stijve hark.
Kees Torn in de pers.
“Ik lees geen kranten en ik kijk nauwelijks televisie. Ik heb het niet over de maatschappij en de wereldproblematiek. Waar ik wel in geïnteresseerd ben is bijvoorbeeld de vervlakking die ik merk bij mijn leeftijdgenoten. Hoe serieus ze opeens worden, hoe graag ze plotseling volwassen willen worden of zijn. Ik vind het alarmerend hoe de mensen in mijn omgeving zich ontwikkelen. Volwassenheid is schijn, het is een buitenkant.” (Interview in Meppeler Courant – juni 1994)
Liedjes schrijven is jarenlang zijn manier geweest om orde in de chaos te scheppen.
“Noem het ergernis of boosheid als bronnen van tekst. De grapjes gunt hij ons genadig als tegemoetkoming. Kees Torn is goed in stapelconstructies van onderwerpen in liedjes en monologen. Hij houdt ook erg van de quasi improvisatie. Daarmee koketteert hij schaamteloos.” (Dagblad van het Noorden)
“Het is zijn handelsmerk geworden, het verstrooide geschutter, gestotter en geaarzel, terwijl hij met zijn hand door zijn haar woelt. Torn lijkt zoveel te denken dat er soms geen ruimte is voor praten, of dat het praten lastig wordt, omdat het denken voortdurend doorgaat.” (Telegraaf )
“Een briljante, vindingrijke magiër in de omgang met tekst, idee, taal en rijmschema’s. En, uiteindelijk ook, superieur in treffende, dodelijke oneliners in zijn flirt met de waanzin van de logica.” (Dagblad van het Noorden)
“In feite breit hij niets anders dan vicieuze cirkeltjes (…)” (Noord-Hollands Dagblad)
Meer nieuws
- iDEAL storing ING
- ROC dansleerlingen volgden workshop bij Scapino
- Het theaterprogramma is bekend
- De nieuwe Hanzehof brochure komt eraan!
- Programma Prelude zondag 13 mei
- Bongomatik: Sprankelend, verfrissend, ontwapenend, grappig, groovend
- Nieuwe voorstelling Scapino Ballet Rotterdam
- Scapino Ballet terug met Kathleen: een voorstelling om naar uit te
- Nominaties voor Oom Wanja en Wie is er bang voor Virginia Woolf?
- Laaiend enthousiast over De Prooi
- De Prooi gaat de strijd aan met 'het spel'
- Hanzehof en Muzehof lanceren plan: Huis voor de Podiumkunsten
- Eindelijk Erkenning: onthullend en intiem portret over de wereld
- "Verademing tussen glad amusement (****)', kopt Volkskrant over
- Mischa van Leeuwen, danser bij Scapino Ballet, wint belangrijke
- Nieuwe DI-RECT album ‘Time will heal our senses' uit. Op 2 maart is
- Jochem Myjer komt toch nog naar Zutphen
- Het leukste herfstvakantieuitje: achter de schermen met toneelmeester
- Percossa uitgeroepen tot beste slagwerkgroep van de Benelux
- Harry Sacksioni - gelukkig hersteld van handblessure - op 30 september
- Wibi Soerjadi neemt in 'Onder Wibi's vleugels' talenten onder zijn
- Cabaretier Jochem Myjer zegt tournee af wegens ziekte
- Nieuw album Wouter Hamel
- Foto Eva Kraaijenbrink geselecteerd voor National Geographic magazine
- Alle cultuuracties op een rijtje
- Theater Artemis valt in de prijzen
- Henry van Loon: dwars, eigenzinnig cabaret
- Nieuw dit seizoen: de Tinteltheatergezinskaart
- Jip en Janneke, een mjoezikul voor de hele familie
- One Minute of Fame op Cultuurmarkt Zutphen
- Portret van pianist Hannes Minnaar: Neerlands trots op de toetsen
- Winnaar 'Iedereen een minuut beroemd'
- Rob van Steen weg bij Theater en Congrescentrum Hanzehof
- Iedereen een minuut beroemd op Koninginnedag in Zutphen

